Pro zvýšení míry přežití pacientů v bojovém prostředí je nezbytně nutné průběžně vyhodnocovat a porovnávat existující možnosti pro zajištění dýchacích cest a jejich technologické změny. Smyslem této studie bylo zhodnotit použití LMA Supreme jako pomůcku k zajištění dýchacích cest pro bojové prostředí.
Supraglotické pomůcky na zajištění dýchacích cest se osvědčily být efektivními po řadu let používání v civilním přednemocničním prostředí. Tyto pomůcky jsou schopny zajistit dýchací cesty v situacích, kdy je endotracheální intubace nepraktickým, nemožným nebo náročným řešením pro samotného zachránce. Jednou z takovýchto pomůcek je King LT-D (King Systems; http://www.kingsystems.com/), v současnosti používán United States Army Special Operations Command (USASOC), z důvodu adekvátního zajištění dýchacích cest s minimálními komplikacemi. Byl úspěšně používán po několik let během konfliktů v Iráku a Afghanistánu. Je bezpochyby efektivní pomůckou, nicméně v nedávné době bylo navrženo zhodnotit možnou novou pomůcku na zajištění dýchacích cest, která by mohla poskytnout praktické výhody nad v současnosti používaným systémem. Pomůckou, která byla vybrána na porovnání vlastností se stala LMA Supreme (LAM; http://www.lmana.com/). Tato pomůcka byla vyvinuta jako vylepšení původní laryngální masky, pomůcky která byla tak efektivní a úspěšná, že ji American Society of Anesthesiologists zahrnula do užívání v ASA Difficult Airway Algorithm pro “cannot intubate, cannot ventilate” scénářů.
V současné době je LMA Supreme doporučovanou pomůckou, zahrnutou v tzv. Skill sheet by provider level, kde je LMA zařazena od úrovně Combat Medic a Combat Paramedic. Pro výcvik Combat Lifesavers v rámci AČR byly LMA Supreme a King LT-D scháleny od roku 2011 a trénink s nimi pokračuje v blocích výuky, zabývajících se problematikou airway managementu.
Více informací naleznete na našich stránkách: https://www.elite-lhenice.cz/reviews-lzdf8